V
prejšnjem blog prispevku sem govorila o nastanku krogle, ki je služila kot pripomoček pri predstavitvi nastanka Zemlje. Tokrat pa bom namenila še nekaj besed t. i. karticam, ki so bile spremljevalke te predstavitve.
1. Zemlja je začela
nastajati iz kepe prahu, ki se je vrtela in s tem privabljala še več prašnih delcev (to je zelo poenostavljeno povedano). Za ta namen sva s sinom izrezala krog iz kartona, ki ga je pobarval na sivo in nato s temnejšo sivo poškropil zgornji del kroga. Na sredini tega kroga je manjši krogec, v katerega sva vstavila vijak z matico, da je bilo mogoče krog zavrteti. Za ozadje (vesolje) sva izbrala temno siv papir, ki ga je sin ravno tako poškropil še s temnejšo sivo barvo za prikaz prašnih delcev. Za ponazoritev teh prašnih delcev je uporabil tudi srebrne bleščice.
Za pričvrstitev kepe prahu na vesolje sva potrebovala 2 podložki in en vijak z matico, ki je z ene strani zaprta (polna).
2. Kepa prahu se je začela večati in segrevati ... počasi pridemo do nastanka ognjene krogle.
Spet sva potrebovala krog iz kartona ter temno ozadje za prikaz vesolja. Želela sva prikazati reliefnost Zemljinega površja, zato je sin na karton z navadnim lepilom nalepil nekaj pomečkanih kosov časopisa. Ko so bili vsi kosi nalepljeni, sem vrhnji del kroga premazala z razredčenim lesnim lepilom in prelepila s celim kosom časopisa kot kaže slika spodaj. Ko se je zadeva posušila, je bilo treba samo še vse skupaj pobarvati na črno v kombinaciji z rdečo, ki je ponazarjala razpoke in izbruhe na zemljini skorji.
4. Omemba tektonskih premikov je pripeljala do teme o
potresih. Da bi si otroci lažje predstavljali različne vrste premikov tektonskih plošč in trenj, ki ob tem nastanejo, sem naredila desno prikazano kartico.
5. Sin je predstavitev zaključil z vulkanom. Sprva je želel odnesti v šolo vulkan iz mavca, da bi prikazal, kako izbruhne, vendar sva se nazadnje pogodila za to varianto, ker se mi je zdelo, da bo že tako imel preveč dela s kroglo. Na trši papir je narisal vulkan, v katerega sem vrisala razpoke. Vse skupaj je pobarval, jaz pa sem razpoke izrezala ven. Nato sem vzela rdeč trši papir in na vrhu izrezala izbruh lave, spodaj pa prilepila dodaten listič za lažji prijem. Zadaj, za risbo z vulkanom, sem dala temno rjav trši papir in oba papirja zlepila skupaj ob straneh, da je nastal žepek. Vmes sem nato le še vstavila rdeč karton, ki ga počasi potiskamo navzgor do izbruha in tako lepo prikažemo prodiranje magme na površje.