nedelja, 20. maj 2012

'Homemade' šolska tabla

Tabla za risanje s kredo za velike in majhne otroke.
Vsako leto otroka v dar dobita zajetno število raznoraznih kred, ki so namenjene risanju po tabli. Seveda pa ti ta risalna potrebščina bolj malo koristi, če nimaš po čem risati. Stene v stanovanju so resda pralne, a se kar zmrazim ob misli, da bi jih otroka uporabljala za veliko platno. Alternativna možnost je še risanje po asfaltu, vendar ta ideja takoj pade v vodo, saj smo obkroženi s parkirišči in glavno cesto. Preostala je še navadna šolska tabla, za katero se pa nikakor nisem mogla odločiti, saj se mi je zdela suhoparno dolgočasna. Ko so mi bile predstavljene prednosti risanja s kredo po tabli s strani otroške psihologinje, pa je bilo konec pomišljanj. Moram priznati, da se mi je takrat malo kolcnilo po vseh tistih ponudbah diskontnih trgovin, ko je bilo mogoče šolsko tablo kupiti po zelo ugodni ceni. Ker se mi ni ravno ljubilo obiskati sto in eno trgovino, da bi našla najugodnejšo in najprimernejšo tablo za risanje s kredo, sem se najprej pozanimala, če bi bilo mogoče takšno tablo narediti tudi doma. Že po nekaj minutah sem imela v rokah sila preprost in enostaven recept! Vsaj tako sem mislila.

Prvi poskus izdelave šolske table ali kako si narediti nepotrebno delo

Na podstrešju mojih staršev sem na nedavnem obisku slučajno našla okvir z iverno desko, ki mi je že takrat nakazovala na velik neizkoriščen potencial in se kasneje izkazala za več kot primerno za moj najnovejši projekt. Potrebovala sem le še recept za tablo po kateri bi se lahko risalo s kredo. Našla sem ga pri neki blogerki, ki se ukvarja s podobnimi rečmi kot jaz. Za izdelavo šolske table naj bi uporabila 1 skodelico katerekoli barve in 2 žlici lepila za ploščice. Že takoj se mi je porajalo vprašanje, kaj dejansko je mislila pod izrazom »katerokoli barvo«. Je to barva za les? Stenska barva? Barva na vodni osnovi ali barva na osnovi laka? V nadaljevanju le razberem iz napisanega, da je uporabila stensko barvo, vendar ni spet nič omenila, a je to bila navadna stenska barva ali pralna (latex) barva ali mogoče kaj tretjega. Razum mi je prigovarjal naj uporabim pralno barvo, neka nadnaravna sila pa me je gnala v uporabo navadne stenske barve, saj sem bila prepričana, da igra ključno vlogo pri večkratni pralnosti table lepilo za ploščice. Kako zelo sem se motila, sem spoznala, ko sem tablo prvič porisala s kredo in jo zbrisala z vlažno gobo.

Drugi poskus izdelave šolske table z mojstrskim rezultatom

Spet sem sedla za svoj računalnik in tokrat iskala po svetovnem spletu toliko časa, da sem našla recept, ob katerem se mi niso več postavljala dodatna vprašanja. Tople vode ravno nisem odkrila, saj sem že sama ugotovila, da je bila največja napaka pri prvem poskusu uporaba navadne stenske barve. V nadaljevanju si lahko preberete preizkušen recept, ki deluje.

Čarobna zmes za nastanek table
240 ml pralne latex stenske barve
dipi pigment za niansiranje
2 zvrhani žlici lepila za ploščice v prahu
brusilni papir z granulacijo 150
površina (deska, stena, vrata ali kaj drugega)
Količina več kot zadostuje za dvakratni nanos na četrt kvadratnega metra površine 
(moja deska je imela dimenzije 60 x 40 cm).

Postopek, ki pripelje do table primerne za risanje s kredo

1. V skodelico bele pralne latex barve (240 ml) zliješ dipi pigment za niansiranje. Sama sem vlila vsega po malem: malo črnega dipija, kolikor sem ga pač imela, potem pa kar veliko zelenega, modrega in temno rjavega dipija. Ta barvni miks sem si lahko privoščila, ker imam doma kar zajetno zbirko barvnih pigmentov za niansiranje, ki so mi ostali še od zadnjega slikovitega barvanja otroške sobice. Barve sem dodajala toliko časa, da sem prišla do dovolj temnega odtenka. Opozarjam, da količina ni bilo ravno v skladu z navodili, ki jih navajajo na steklenički. Obstaja seveda tudi lažja pot, in sicer da vam barvo zmešajo kar na specializiranem oddelku trgovine, kjer prodajajo te reči.

2. Nato dodaš 2 žlici lepila za ploščice. Pomembno je, da to lepilo v prahu dobro zmešaš z barvo in se znebiš grudic. Pozabite, da vam bo to uspelo le z navadnim ročnim mešanjem. Vzemite palični mešalnik, dajte nanj nastavek za stepanje in s tem dobro zmešajte barvo in lepilo. Za to bo potrebnih kar nekaj minut mešanja, da se bo oboje lepo spojilo. Ne pozabite nastavka za stepanje takoj po uporabi temeljito pomiti!!!

V barvo dodate lepilo za ploščice v prahu. Imejte v mislih, da bo
posušena barva imela rahlo svetlejši odtenek od namešanega odtenka.

3. To bi sicer morala omeniti že prej, da se je zelo pametno obleči v delovna oblačila. Te barve namreč ne sperete z oblačil! Vsaj meni je še ni uspelo. Primerno tudi zaščitite delovni prostor, če se celoten dogodek ne bo ravno odvijal v delavnici, temveč na kakšni jedilni mizi kot se je pri meni. Nato si pripravite desko (mizo, vrata, steno ali drugo primerno površino - rezultati so po pričevanju tistih, ki so to preizkusili, dobri na vseh omenjenih površinah) in z valjčkom nanjo nanesite barvo. Barvo nanašajte v vseh smereh, da površino dobro prekrijete. Ko se prvi nanos posuši, se lotite drugega nanosa. Čas sušenja je lahko razmeroma dolg, če ne sušite direktno na soncu ali ne uporabite fena (kot sem ga jaz).

Moja deska je imela dimenzije 60 x 40 cm.
Barvo nanašate v različnih smereh z gobastim valjčkom.
Končna tekstura pobarvane površine (suha) pred brušenjem.

4. Ko se posuši tudi drugi nanos, se lahko lotite zgladitve površine z brusilnim papirjem granulacije 150. Brusite na rahlo. Sama sem poskusila z bolj finim brusilnim papirjem granulacije 220, da bi bila tabla bolj gladka, vendar nisem dosegla nobenega učinka, saj je bila površina preveč trda, zato sem ostala pri 150.

5. Po brušenju odstranite odvečen prah (jaz sem ga kar posesala s sesalcem). Celotno površino table na rahlo pobarvajte z belo kredo. Sedaj z vlažno gobo tablo očistite. Poleg krede boste na gobi opazili tudi barvo, s katero ste prebarvali tablo. Ne se ustrašit, saj je to le ostanek prahu od brušenja.

Teoretično je izdelava table za risanje s kredo končana. Delo z mojo tablo se je pa še nadaljevalo, saj sem morala pobarvati in okrasiti še pripadajoči okvir.

Okvir iz neobdelanega naravnega lesa.
Na levi so barvice, kakršne so bile nekoč. Na desni so barvice
pobarvane v pripadajočih odtenkih z akrilno barvo.
Risalno ploščo sem vstavila v okvir pobarvan z rumeno akrilno
barvo, ki sem ga okrasila s pisanimi barvicami, nalepljenimi
z vodoodpornim Mekol lepilom.
Še preden mi je uspelo tablo obesiti na steno, jo je naš otrok
že hotel preizkusiti. Prvi test table, ki ga je uspešno prestala!

Za shranjevanje kred sem uporabila embalažo od neke igrače. Spravila sem jo, ker sem vedela, da mi bo nekoč še prišla prav. Škatla je bila ravno pravšnje barve in dovolj kompaktna s podaljškom na zgornjem delu, da sem jo lahko fiksno prilepila na hrbtno ploskev table. Tekst naokoli škatle sem prekrila z rumeno pobarvanimi palčkami od sladoleda (t. i. lučke).

          Tabla obešena na steni je redno oblegana s strani otrok!


Ni komentarjev:

Objavite komentar