četrtek, 31. maj 2012

Darilna škatla za želejčke


Bonboniera. Lepa škatla, v njej pa bonboni - drobna slaščica iz sladkorja in dodatkov. Bonboni so lahko čokoladni, mlečni, mentolni, kisli itd., vendar med njimi obstaja ena bistvena razlika. Čokoladne bonbone je mogoče dobiti lepo oblečene v tisoč in eni darilni škatli, ostale bonbone pa ... če sem popolnoma iskrena, še nisem videla svečano oblečenih drugih bonbonov, kar pa seveda ne pomeni, da takšni aranžmaji ne obstajajo. Če kupuješ bonbone le za svoje zadovoljstvo, potem je najverjetneje res vseeno, kje se nahajajo, v lepi škatli ali navadni vrečki potiskani z malim morjem podatkov. Se pa lahko znajdemo v zagati, ko bi radi s takšno dobroto razveselili svojega najbližjega. Še vedno lahko uberemo lažjo pot in nabavimo stekleno skodelico, vanjo stresemo bonbončke, lepo zavijemo in podarimo. Lahko pa se lotite izdelovanja lastne darilne škatle.

Ko pravim, da lahko darilno škatlo izdelate sami, sem imela v mislih, da poiščete že obstoječo prazno škatlo bonboniere in jo podvržete svojim ustvarjalnim rokicam. Moja škatla za želejčke je v obliki srca. V nadaljevanju sledi opis za izdelavo darilne škatle, kakršna je prikazana na zgornji sliki.

Na notranjo stran zgornjega pokrova z navadnim svinčnikom narišete okno bodisi pravilne ali nepravilne oblike.


Z olfa nožem nato izrežete odprtine na mestih, kjer naj bi okno imelo steklo in obrežete samo okno spodaj in zgoraj ter na sredini (ne ob straneh!). Tole sem malce nerodno napisala, vendar vam bo z naslednje slike vse jasno.


Ko ste izrezali okna, naredite pregib ob straneh. Pri tem si pomagajte z ravnilom na zunanji strani zgornjega pokrova, da bo pregib raven.
S škatle previdno odstranite vse nalepke ter jo prebarvajte z akrilno barvo. Ob straneh je bil potreben dvojni premaz, da sem prekrila prvotne motive.


Po dnu škatle in vrhu pokrova posujemo zlate bleščice. Pred tem škatlo zgoraj in spodaj premažemo z vodoodpornim Mekol lepilom. Počakamo kakšno uro, da se lepilo zagotovo posuši in bleščice sprimejo na škatlo. Škatlo potresemo, da odstranimo odvečne bleščice in jo še enkrat premažemo z Mekol lepilom. Lepilo lahko malce razredčite z vodo, ker bo bolj mazljivo in se bo hitreje sušilo. Ko z bleščicami končamo (pri tem mislim, da se posuši tudi zadnji premaz), premažemo s tem lepilom še stranice škatle, tako spodnjega kot zgornjega dela. Zaradi tega premaza bo stranica dobila svetleč sijaj, stranica na spodnjem delu škatle pa bo odpornejša na večkratno dvigovanje in spuščanje pokrova.


Okvir okna naredite iz filca. Za ročaj okna lahko uporabite gumb. Gumb prišijte preden prilepite filc na okvir okna. Za lepljenje uporabite lepilo za tekstil.
Okvir okna je narejen iz trakov filca, ker je rezanje in lepljenje s trakovi lažje, hkrati pa se izognemo ostankom pri izrezu filca.


Tole so moje rožice za vazo na okenski polici ravnokar izdelanega okna. Z veseljem bi vam povedala, kaj natanko te kroglice so, pa žal nimam pojma. Suha dekoracija, ki sem jo napičila na zobotrebec, spodaj pa okrasila z izrezi rožic iz tekstila (te lahko nabavite v trgovinicah z ustvarjalnim materialom).


Na sprehodu sem našla košček tega lubja, ki ga vidite na sliki. Premazala sem ga z lesnim lepilom (Mekol), da sem zlepila trske in ga nato poljubno ovila z zlato žico. Potem pa sem z zadnje strani vdela zobotrebec z rožico.
Da takšno zadevo fiksno prilepite na škatlo, potrebujete dovolj dolgo palčko. Kot je razvidno s slike lahko uporabite kar sladoledno palčko. Najprej palčko z lesnim lepilom prilepite na košček lubja, ki služi za vazo. Ko se lepilo tam kolikor toliko posuši (dan kasneje), pa preostali del palčke prilepite še na škatlo.
Ta korak lahko tudi preskočite. Gre za zabojček, ki ga drugače naredite iz malce tršega papirja. Dimenzije prilagodite vsebini, ki jo boste dali v zabojček. Rob tega zabojčka mora biti malenkost nižji kot rob škatle bonboniere. Zabojček lahko okrasite z darilnim trakom.
Ko končate, zabojček prilepite z lesnim lepilom (Mekol) v notranjost darilne škatle.
Za te moje želejčke sem naredila svojo darilno vrečko iz prosojnega celofana. Če jih ne bi dala v vrečko, bi morala prilepiti prosojni celofan na odprtino za okna, saj bi mi drugače želejčki popadali skozi luknjo okna naravnost ven iz škatle.



Ko ste darilno škatlo napolnili z vsebino, ste praktično končali. Da se vam škatla ne bi odprla med prenosom do obdarovanca, jo ob straneh zalepite s selotejpom. Uporabite svetleč selotejp in pazite, da ga ne odrežete več kot dva centimetra v dolžino, po širini ga pa zožajte na 6 milimetrov. Naj bo diskretno elegantno zalepljen na dveh mestih škatle.

Želejčki v novi preobleki!

Ni komentarjev:

Objavite komentar