petek, 25. maj 2012

Otroški koledar

Tokrat predstavljam koledar namenjen otrokom, kako lahko na zabaven in slikovit način spoznajo dneve v tednu, mesece, letne čase, vreme in v mojem primeru tudi lunine mene, umestitev rojstnih dni sorodnikov po mesecih ter iskanje skritega zakladka.

Tisti bolj pozorni boste takoj odkrili bistveno razliko med levim in desnim koledarjem.
Levi koledar je že nekaj dni visel na steni, ko je sin izrazil željo,
da bi rad imel na koledarju tudi rubriko za vreme (desno).
Osnovne dimenzije iverne plošče koledarja so 40 x 49 cm. Če bi imela na voljo, bi izbrala večjo ploščo, da bi končni izdelek bolj 'dihal'. Tema koledarja so stavbe s hišo v središču, kjer domuje zmajček. Na dnu stavb pa se nahaja grmičevje in zelenica. Mere posameznih elementov lahko razberete s spodnje slike.


Nadalje si lahko ogledate razporeditev določenih rubrik po posameznih elementih. Na teh mestih se rubrika (dnevi, meseci, številke, vreme, lunine mene, posodica z imeni sorodnikov, letni časi) shranjuje in je stalna, medtem ko se v sami hiši rubrike osvežujejo.


Vsi elementi na deski so pobarvani z akrilnimi barvami. Rumena stavba na levi ima zidake poudarjene z oranžnim svetlečim lepilom. Z rdečim svetlečim lepilom so narejene obrobe v osrednji hiši, medtem ko je obroba zelenice in grmičevja okrašena z zelenim svetlečim lepilom. Domovanje zmajčka je polepljeno z blagom s karirastim vzorcem in obrobljeno z mosgumijem (penasto gumo).


Iz mosgumija izrežete posamezne dele za sestavo zmajčka. Barve izbirate po želji. S klikom na povezavo pridete do krojnega načrta v pdf-ju, vendar že vnaprej opozarjam, da tokrat posamezni deli zmajčka niso ločeni, ker sem ta mesec v časovni stiski. Zmajčka v celoti prilepite na ploščo, razen rokic, saj drugače ne bi mogel držati stekleničke za vsakodnevna sporočilca. Rokice prilepite na stekleničko s tistim super lepilom, ki ga prodajajo v majhnih tubicah (drži skupaj eno tono ali kako že gre tista reklama). Pri steklenički lahko improvizirate in uporabite kaj drugega. Jaz sem uporabila stekleničko, v kateri so bile včasih bleščice. Ta sporočilca so s strani našega fanta izredno priljubljena in je močno razočaran, če kdaj nanje pozabim. V stekleničko lahko vstavljate uganke, zemljevide do skritega zaklada, napišete krajšo besedo ali kaj narišete, skratka možnosti so skoraj neskončne, otroka pa vsak dan znova pritegnete h koledarju.


















V osrednji del hiše, kjer se bo vsa zabava odvijala, napišite v roza okence na levi: dan, datum, mesec. Modra polja pustite prazna. Zeleno polje pustite prazno. Slednje bo namenjeno rojstnim dnevom najbližjih. Pod tem okencem imate v horizontalni liniji spet dve roza okenci. V levega vpišete letni časi, v desnega lunine mene. Na streho prilepite črke iz filca 'MOJ KOLEDAR'.

Slika je dokaj temna, vendar upam, da je razvidno bistvo.
Če se boste lotili pisanja v roza okenca s flomastrom, opozarjam, da se vam bo barva lahko razlila kot se je to zgodilo meni (glej spodnjo sliko!). Ni potrebna nobena panika, preprosto vzemite zelo tanek črn alkoholni flomaster in packarijo obrobite. Razlite nepravilnosti bi se načeloma morale sedaj lepotno skriti.

Na zgornjem napisu je moč opaziti razlito zeleno barvo flomastra.
Takšno težavo lahko preprosto rešite s črno obrobo alkoholnega flomastra.
Ko ste z barvanjem in krašenjem osnovne plošče končali, se lotite izdelave posameznih rubrik. Izdelujete jih lahko iz česarkoli, jaz sem se odločila za mosgumi, ker ga imam še veliko na zalogi in ga bo treba slej ko prej porabiti.

Dnevi. Dimenzije posamezne ploščice so 7 x 2,5 cm.
Namenoma so dnevi od ponedeljka do petka ene barve in
dneva vikenda druge barve.
Letni časi. Dimenzije posamezne ploščice so 4,5 x 2,5 cm.
Od leve proti desni: zima, jesen, poletje, pomlad.
Za jesen in zimo imate elementa na krojnem načrtu,
za zimo in pomlad pa sem uporabila izrezke iz blaga. 
Mesece sem barvno razvrstila glede na letne čase. Dimenzije posamezne
ploščice so 7 x 2,5 cm. Da nisem preveč komplicirala s pisanjem, sem jih
natisnila na barven papir in nato prilepila na posamezne ploščice.
Nekatere sem okrasila s svetlečim lepilom.
Številke za sestavo datuma.
Dimenzije posamezne ploščice so 2,8 x 2,8 cm. Imejte v mislih,
da morate izdelati 12 ploščic, saj se 1 in 2 ponovita (za 11. in 22. v mesecu).
Vremenski del je bil dodan nedavno in umeščen v prostor,
ki je bil na koledarju še na voljo. Ta otroški koledar bo beležil sončno vreme,
nevihto, oblačno vreme, delno oblačno in deževno vreme ter sneg.
Lunine mene. Dimenzije elementa najdete na priloženem krojnem načrtu.
Ko ste izdelali tudi elemente posameznih rubrik, se lahko lotite magnetenja. Če nimate magnetov, lahko uporabite ježke. Meni so magnetki ljubši, ker so trpežnejši. Če celoten koledar naredite na kovinski plošči, je pa sploh magnet najboljši odgovor! Moja plošča je pač lesena in zato sem nabavila kar prek eBaya dva pasova magnetov, ki se medsebojno privlačita (cena za tekoči meter je bila dober euro). Ta pasova sem nato rezala z malce boljšimi škarjami na dolžino, ki sem jo potrebovala. Na spodnji sliki lahko vidite ploščo 'poštancano' z magnetki. Ta fotografija je bila posneta pred uvedbo vremena na koledar, zato manjkajo še po trije magnetki na vsaki strani osrednje hiše (bež del) in pa eden magnetek na samem nebu desno.

Sama sem najprej nalepila magnete na ploščice, nato pa šele na ploščo,
da so se magneti lepo pokrivali.
Razporeditev vremena nad številkami. Drugje resnično ni bilo več prostora.
Levo spodaj, pod rubriko posameznih dni, sem z žebljem pribila plastično prozorno posodico, ki je bila prvotno novoletna bunkica. Ena polovica te bunkice je počila, druga polovica pa je sedaj dobila uporabno funkcijo. V tej posodici so imena bližnjih sorodnikov in prijateljev. Posamezno ime uporabimo tisti mesec, ko ima ta oseba rojstni dan. Ploščico z imenom 'pripopamo' na zeleno obarvan pas (pod mesecem). Na koledarju je dovolj prostora za tri ploščice.

Premer posodice je 10 cm. Dimenzije ploščice z imenom pa so 3,5 x 1,8 cm.
Posodica z imeni prikazana še s strani za boljšo
predstavo o njenem položaju.

Zaradi magnetov ima celoten koledar pridih tridimenzionalnosti s tem, ko se ustvarjajo sence.
Da ne omenjam, kako otrok posamezno ploščico lažje spravi z enega mesta in
postavi na drugo mesto.

Tisti z izostrenim očesom boste spet opazili, da na tej sliki manjka rubrika z vremenom.
Ta fotografija je bila posneta dan prej s strani profesionalca in jo objavljam,
ker je resnično dobro posnet osrednji del koledarja.

Otroški koledar, ki je bolj primeren za deklice, najdete s klikom na to povezavo!

S tem zaključujem ta prispevek!

Opomba: Pozabila sem omeniti, da uporabljajte lepilo za mosgumi, če se boste lotili izdelave s to penasto gumo.

3 komentarji: