SREDSTVA ZA RAZBARVANJE
V omari sem imela dve majici, ki sem ju le s težavo navlekla nase, ker mi nista ustrezali njuni barvi. Ne sprašujte, zakaj sem ju potem sploh kupila, ker nimam pravega odgovora. V trgovini sta se mi pač zdeli dobra izbira. Dolgo časa sta bolj poležavali na polici kot ne, dokler nisem prišla na idejo, da bi ju razbarvala. Sprva sem to nameravala storiti z varekino, a so me opozorila tistih, ki so to že počeli, odvrnila od te ideje. Potem pa sem zasledila na enem blogu, da je razbarvanje mogoče doseči tudi s t. i. sredstvi oziroma praški za razbarvanje. Ker niso ravno imeli tistega, ki sem ga iskala, sem zato v Müllerju (tam je bilo najugodneje) vzela tista dva, ki so ju imeli na voljo. Obe znamki sta prikazani na zgornji sliki in med njima ni razlike, če ju ocenjujemo po učinkovitosti. Se pa razlikujeta po:
- količini, kjer je K2r ugodnejši, saj dobiš več za isto ceno;
- vonju, pri čemer zasede zmagovalno mesto Dr. Beckmann (K2r občutno bolj smrdi od svojega konkurenta in oblačilo potrebuje vsaj 3 pranja, da se spere neprijeten vonj iz oblačila).
POSTOPEK RAZBARVANJA
Obe sredstvi lahko uporabiš za razbarvanje v pralnem stroju ali z ročnim pranjem. Ker je šlo le za dva kosa oblačil, sem se odločila, da poskusim z ročnim pranjem. Spoznajmo torej naši dve srečnici, ki bosta deležni posebnega tretmaja. Spodaj na levi imamo temno modrozeleno majico in na desni strani majico v temni ciklamen barvi (na fotografiji je žal videti kot bordo barva). Kakšna so moja (nerealna) pričakovanja? Barvi sta preveč intenzivni za moj okus in bi mi bolj ustrezali v pastelnih odtenkih.
V plastičen škaf sem nalila vrelo vodo in vsula notri sredstvo za razbarvanje v skladu z navodili na embalaži. S plastično kuhalnico sem mešala toliko časa, dokler se ni vso sredstvo raztopilo. Če ne mešate, se delci sredstva sprimejo skupaj in postanejo trši (kot kosi apnenca v kuhalniku), posledično traja dlje časa, da se raztopijo. Najbolje je, da mešate že kar med samim stresanjem sredstva v vodo. Vprašajte profesionalca, jaz to že vem. Prej sem omenila, da sem uporabila vrelo vodo. Poskusila sem tudi z vodo segreto na dobrih 30°C, vendar je potrebno oblačilo potem pustiti občutno dlje v vodi, da pride do efekta razbarvanosti. Če uporabite vrelo vodo, pa je oblačilo razbarvano v nekaj sekundah - dobesedno - 1, 2, 3. Seveda to počnete na lastno odgovornost. Moje majice so bile iz navadnega bombaža in sem vedela, da bodo nekajsekundni krop preživele. Če ste v dvomih glede temperature vode, potem raje to počnite v 30°C.
ČESA SREDSTVO NE BO RAZBARVALO
Ob tem naj omenim še eno zanimivost. To sredstvo razbarva le naravne materiale, ne pa tudi sintetične. Sukanci so največkrat sintetični, saj se bombažni zelo radi krčijo, še posebej v sušilcu. To pomeni, da sukanec potegne skupaj, vaše oblačilo pa se po dolžini sukanca naguba. Pri projektu razbarvanja to pomeni, da bo barva sukanca ostala nespremenjena. Sredstvo za razbarvanje tudi ne bo učinkovalo na trdovratne madeže, ki jih niste spravili ven s konvencionalnimi praški. Na moji modrozeleni majici je bil madež, ki je krasil majico tudi po razbarvanju. Imam še eno priporočilo, in sicer, da oblačilo med postopkom razbarvanja mešate s kuhalnico, saj s tem preprečite barvne madeže oziroma neenakomerno razbarvanost. Če se vam madeži kljub vsemu le pojavijo, preprosto oblačilo še enkrat potunkajte v vrelo vodo s sredstvom za razbarvanje in oblačilo dobi enakomeren odtenek, vendar svetlejšega od prej.
BARVNI REZULTAT NA OBLAČILU PO RAZBARVANJU
Oglejmo si sedaj, kaj sem "skuhala". Na levi imamo majico, ki je bila prej v temni ciklamen barvi. Po postopku razbarvanja je majica postala ne posebno privlačne rjave barve, vendar mi je na splošno všeč, ker se barva majice nekako ujema z barvo sukanca in gumbi. Vsekakor pa je to daleč od pastelnega rdečega ali roza odtenka, ki sem ga pričakovala. V tem pogledu ni razočarala temna modrozelena majica, ki je po razbarvanju dejansko ujela pastelen odtenek, ki sem ga pričakovala.
Radovednost me je gnala, da sem se ponovno odpravila do omare in ven potegnila še tri majice in srajco, ki mi niso bili pretirano všeč, vse z namenom, da vidim, kakšne barvne učinke bodo imeli. Spodnja slika prikazuje tri majice, ki so imele prvotne barve v bordo rdeči, temni ciklamen barvi ter s črtami v ciklamen barvi. Najbolj zanimiva je primerjava barvnega efekta med majico, ki je bila prvotno v temni ciklamen barvi in majico s črtami v ciklamen barvi. Medtem ko je ena postala svetlo rjava, je druga postala pastelno oranžna (peach po angleško). Vsekakor bi bila ta majica zmagovalka po mojem okusu, če ne bi vsega skupaj pokvaril neobarvan sukanec.
Namenoma sem izbrala še kos oblačila s temno modrimi črtami, ker me je zanimalo, v katero barvo se bodo črte spremenile, ko bodo podvržene postopku razbarvanja. Kot lahko vidimo s spodnje slike je sukanec ostal v originalni temno modri barvi, zanimivo pa so črte postale ... spet RJAVE. Resda so v drugačnem odtenku kot tisti pri zgornjih majicah, a kljub vsemu še vedno v rjavem spektru. Nad tem rezultatom sem bila tako zelo presenečena, da sem šla še enkrat do omare in ven potegnila eno staro lila spodnjo majico ter jo podvrgla preobrazbi v pričakovanju še enega rjavega odtenka. Končnega rezultata te majice ne objavljam, vendar lahko povem, da je postala majica svetlo modra.
UČINEK SREDSTVA NA ZABARVANEM KOSU OBLAČILA
Dodaj napis |
(slika desno)
Na sliki levo lahko vidimo rezultat. Spremenjena je celotna barvna shema majice. Temno rjavi rokavi, temno rdeč ovratnik in spodnji rob majice kot tudi sredinski napis "hard work" so po razbarvanju postali svetlo rjavi oziroma oranžni. Sredinski del majice, ki bi moral postati bel, pa je dejansko postal bel z rumenim podtonom.
ZAKLJUČEK
Torej, da povzamem in zaključim. Teh sredstev za razbarvanje vsekakor ne bi uporabljala za zbijanje intenzitete originalnim barvam, ker očitno kemično reagirajo s prvotno barvo in jo na ta način spremenijo. Zaradi tega se lahko zgodi, da dobite oblačilo v barvi, ki vam bo še manj všeč kot tisto prej. Četudi vam uspe dobiti barvo, ki vam je všeč, je potrebno pomisliti na okrasne šive, t. j. sukance, ki barve ne bodo spremenili in morebiti dobljena barva ne bo združljiva z barvo sukanca.
Zelo previdno pa bi jih tudi uporabljala za razbarvanje oblačila, ki se je obarvalo po zaslugi barvnega škrata, ki se je nevidno pritihotapil v naš pralni stroj. Vsekakor bi morali resno jemati navodilo na embalaži, kjer piše, da je treba sredstvo najprej preizkusiti na majhnem in nevidnem delu oblačila. Seveda je v tem primeru veliko večji izziv najti primeren delček oblačila za testiranje kot pa razbarvanje samo.
Ni komentarjev:
Objavite komentar