ponedeljek, 7. april 2025

Kako pri nas lovimo velikonočnega zajčka


Čeprav sem bila vzgojena v krščanskem duhu praznovanja Velike noči, sem kot starš postala žrtev komercialne različice praznovanja Velike noči za ateiste, kjer se velikonočni praznik vrti tudi okoli zajčka. O tej majhni živalci sem začela razmišljati šele, ko sem povila svojega prvorojenca na en drug praznik – Božič. Zame je bil najlepše božično darilo, zanj pa je rojstni dan na ta dan pomenil razvrednotenje vseh njegovih prihodnjih rojstnih dni. Tisti, ki imajo rojstni dan na Božič in starši, ki imajo otroke rojene na ta dan, vedo, o čem pravzaprav govorim. Prvenstveno se v družini praznuje Božič, medtem ko je praznovanje rojstnega dne okoli tega datuma. Njegov rojstni dan, ki bi moral biti poseben dan namenjen samo njemu, izgubi vrednost, ker je Božič poseben dan tudi za večino preostalega sveta. Rojstnodnevno darilo se "izgubi" med kopico božičnih daril. Preizkušali smo več trikov, kako ločiti ta dva dogodka, od tega, da smo praznovali Božič en dan prej, če je slučajno 24. december padel na vikend, do tega, da smo rojstni dan praznovali nekaj dni kasneje. Vendar starejši kot je postajal, vse več bližnjih mu je čestitalo mimogrede na božičnem praznovanju. Ker smo se že zbrali skupaj na božični večerji ali kosilu, je bilo nekako odveč, da bi se dan kasneje dobili še enkrat na rojstnodnevnem praznovanju. Kljub vsemu sva se z možem resnično vsako leto trudila, da bi imel rojstni dan, ki ne bi bil del božičnega praznovanja (vsaj v najožjem družinskem krogu).

Kakšno vezo ima sedaj to z zajčkom, se verjetno sprašujete? Ker sem najprej mama in šele potem vse ostalo, sem želela dati svojemu prvorojencu čim več »posebnih« dni v letu na račun tega, ker ima rojstni dan na največji praznik v letu. V repertoar rednih letnih dogodkov je tako že zelo zgodaj bil uvrščen tudi lov na zajčka. Prva leta so bila polna letanja po stanovanju in travniku s pisano košarico v roki. Kasneje so bile vpeljane še družabne igre povezane z zajčki in korenčki. Nazadnje je bilo dodano še zbiranje zajčkovih žetonov, ki so si jih otroci prislužili z dobrimi deli. Pripravila sem seznam vseh »dobrih« del, ki so bila primerna za njihovo starost, jih številčno ovrednotila in njim samim prepustila, da si izberejo opravila, ki so jih bili pripravljeni izpeljati. 

Zajčkovi žetoni (3D print)

Žetone začnejo zbirati kakšen mesec pred Veliko nočjo, ki jih nato lahko porabijo na različne načine:      

  1. pretvorijo v darilo v protivrednosti zbranih žetonov
  2. porabijo za pridobitev posebnih kuponov*
  3. pri licitaciji / zajčkovem monopolyju za sladkarije ali simbolna darilca**

     *Primeri posebnih kuponov: izlet po izbiri, filmski večer, kino vstopnica, eno uro dlje pokonci, poslušanje njihove glasbe v avtu, igranje družabne igre po izbiri, preživljanje časa z enim od staršev, sladica po izbiri, kosilo po njihovem okusu, McDonald's kupon, dodatnih 30min/1h na tablici, računalniku ali telefonu, "Mystery Box" (darilce presenečenja), t.i. Joker karta (da se izogne kazni za nezaželeno obnašanje; glej sliko spodaj), kupon za kosovne lego kocke (Bricklink), dodatnih 20 min branja pravljice, dan brez umivanja, kupon bianco na kakšno opravilo, da se mu lahko izogne, 10% višja žepnina v določenem mesecu ... Vsebina kupona je odvisna od tega, kaj imajo radi (npr. čas na mobilnih napravah) do tega, česar nimajo radi (npr. umivanje). Nekateri kuponi imajo omejitev vrednosti; npr. kupon za kocke v vrednosti 5 eur, ki ga porabijo pri nakupu kock s svojim denarjem in se s tem kuponom pokrije poštnina. Vsi pa imajo časovno omejitev in so vezani na šolske počitnice, imajo veljavnost do naslednje Velike noči ali konca leta, medtem ko so vrednostni kuponi razdeljeni enakomerno skozi vse leto, da slučajno ne bi komu prišlo na misel, da bi vse kupone unovčil naenkrat. Te kupone imajo zelo radi, zato so vsako leto del repertoarja. Da ne pozabijo, kdaj lahko kupone unovčijo, si jih prilepijo na koledar po mesecih. Ko obrnejo list na koledarju, takoj vidijo, kateri kuponi so jim še ostali. Najini otroci so na začetku imeli te kupone pospravljene na svoji pisalni mizi kar v steklenem kozarcu za vlaganje in so jih tako imeli ves čas pred očmi.


Joker karta
(narejena iz stare igralne karte, prevlečena z zlatimi lističi)

      **Primeri simbolnih darilc: zajčkove nogavice, šolske potrebščine (npr. svinčnik), obesek ali ovratni trak za ključe, posebni kuponi (zgoraj našteto), vsakdanje malenkosti, ki jih tako ali tako potrebujejo (npr. zmanjkalo je otroške zobne paste in se jo lahko vključi med simbolna darilca) ... 

Nakup oziroma menjava žetonov za kupone je potekala na različne načine. Sprva smo imeli kolo sreče in je otrok z žetoni plačal "vstopnino" za sodelovanje v posameznem krogu. Kupone je vsak dobil naključno, izmenjava kuponov med njimi je bila dovoljena. Eden izmed načinov je tudi, da je bil vsak kupon označen z vrednostjo potrebnih žetonov in si je otrok s svojimi žetoni kupil želeni kupon. Ta oblika se je izkazala za dobro izbiro pri mlajših otrocih, ki so tako vnaprej vedeli, čemu zbirajo zajčkove žetone in koliko jih morajo nabrati za nek kupon. Imeli smo tudi licitacijo kuponov, vendar tukaj obstaja velika verjetnost prepira. Bistvo tega je, da se otroci ob tem zabavajo. Ta igra je primerna za starejše otroke približno iste starosti. Dobro je tudi, da so vse zadeve, ki so del licitacije / monopolyja na ogled. V lanskem letu smo prvič igrali zajčkov monopoly, kjer je otrok lahko kupil kupon na posameznem polju, če je tja prišel. Bila je zabavna igra, a preveč odvisna od sreče. V vseh teh letih se je pri nas izkazalo za najboljšo izbiro zabave ravno kolo sreče. Sedaj obstajajo celo virtualne oblike kolesa sreče, vendar bolj priporočam tisto v fizični obliki, če je le možno, ker ima otrok občutek nadzora nad kazalcem, ki ga zavrti. 

Kaj pa letos?

Vse odkar je cena sladkarij, predvsem čokolad, začela leteti v nebo, se vse bolj nagibam k temu, da ekvivalent zneska, ki ga načeloma zapravimo za sladkarije, raje investiramo v pozornosti, od katerih je tudi kakšna praktična korist. Zato sem si letos zamislila vse skupaj malce drugače. Iz lego kock sem naredila številčno zajčjo družino – od velikih do majhnih. Imeli bodo eno samo nalogo; da se skrijejo na najbolj zakrite kotičke, kar jih je moč najti v našem stanovanju. Na zemljevidu za vsakega otroka posebej bodo zajčki označili svojo približno lokacijo in zemljevid nato razrezali na več delov. Dele razrezanega zemljevida bo otrok lahko »odkupil« z zajčjimi žetoni. Od tu naprej odločitev še ni sprejeta. Ena od možnosti je, da bi se za vsakim zajčkom skrivalo »darilce«.

Naša letošnja zajčja družina, ki se bo skrila in jo bo treba najti.

Ideja, s katero se poigravam, je tudi, da bi moral otrok najprej zbrati vse zajčke in šele potem bi »zasegel« svoje vnaprej pripravljeno darilo. Podobno varianto smo izpeljali lani pri babici in dedku, kjer so po travniku iskali 3D natisnjene ploščice barvnih jajčkov. Če se odločite za to plastično varianto, jih prej preštejte, da nato res vse tudi poiščete. Mi smo temno zeleno ploščico jajca iskali kot zmešani in je nikakor nismo mogli najti, kljub temu, da sem jih namenoma nastavljala na mesta, ki niso problematična. Po naključju smo jo našli šele več tednov kasneje točno tam, kjer smo večkrat pogledali. Zelena barva je lahko zelo zahrbtna barva med rastlinjem, ki je seveda tudi zelene barve. Zato priporočam živahne barve in strogo izogibanje zeleni, črni in rjavi barvi. Če namesto plastike izrežete jajca iz papirja in nato takšen jajc ostane skrit nekje med travo, to ne bo predstavljalo velikega problema, saj bo zob časa poskrbel za njegovo hitro reciklažo.

Barvne ploščice jajcev (3D print), ki smo jih namesto sladkarij poskrili
med travo, vrtne rože, ob drevesa ipd.

Ko je vsak nabral vse ploščice jajčk v svoji barvi, je za nagrado dobil majhno košarico sladkih dobrot. Prednost te variante je, da ni potrebno nabaviti velike količine sladkarij ali čokoladnih jajčk (precejšnji strošek, če je veliko otrok), saj jih nadomestimo z drugimi predmeti (lahko bi bili tudi iz papirja izrezani jajčki kot že prej omenjeno). Igra traja enako dolgo ali dlje, kar je bistvo vsega skupaj. Finančni vložek je lahko nižji in otroci bodo manj hiperaktivni, njihov spomin na dogodek bo neprecenljiv, a osebni angažma bi znal biti večji. Meni osebno so nasmejani in srečni obrazi mojih otrok na koncu odtehtali vse delo, ki sem ga vložila, da je bil ta dan zanje poseben tudi pri babici in dedku tako kot leta poprej, ko so iskali čokoladna jajčka.

Pri nas otroci komaj čakajo, da lahko začnejo zbirati zajčkove žetone in smo v velikonočnem vzdušju že nekaj tednov pred samim praznikom, ki načeloma traja največ tri dni. Se pa hkrati tudi zavedajo, da nihče ne praznuje velikonočni praznik na tak način kot mi. To je naša družinska tradicija. Pri tem želim povedati še, da ne vsiljujem našega načina praznovanja komurkoli, saj se zavedam, kako pomembna je krščanska tradicija v nekaterih družinah. Želim pa k tej odločitvi opogumiti vse tiste, ki ste mogoče kdaj razmišljali, da bi vpeljali kakšno svojo družinsko tradicijo, a se na koncu zanjo niste odločili, ker bi se preveč razlikovala od splošno družbeno sprejete.

Vam kaj od tega pride prav?

1. Povezave do vseh navodil za izdelavo zajcev iz lego kock za vse tiste, ki imate veliko kock doma in ste dobili navdih za ustvarjanje, pa četudi zgolj za velikonočno dekoracijo:

2. Povezave do datotek za 3D print za vse tiste, ki imate tak printer doma in veste, kako se tej zadevi streže:

3. PDF datoteke: